Zamrzlé topení

02.08.2017 | Tagy:

Snímek z termokamery ukazující zamrzlé topeníVedra atakují teplotní rekordy, toť ideální čas zavzpomínat na zimu. Nebo ne? 🙂

Mrzlo, až praštělo. Teploměr si ověřoval, že stále zvládne změřit i minus dvacet stupňů Celsiových. Ideální čas na pořízení snímků tepelných úniků z domečku.
Chtělo to dvě věci. Roztopit pořádně chalupu a sehnat termokameru. Obojí klaplo, akorát mrazivé počasí si zrovna v den akce vzalo dovolenou. Přesto se mi však podařilo udělat zajímavé snímky napovídající o izolačních schopnostech domečku.
Přestože bylo v domečku teplo, zdálo se mi, že je něco v nepořádku. Jeden radiátor byl studenější, než bych čekal. Po prověření všech radiátorů jsem našel ještě dva podobně studené. Čas zavolat příteli na telefonu.
„Něco podobného jsem už párkrát zažil,“ slyším od taťky. „Stává se to vzácně, ale někdy voda začne cirkulovat jiným směrem. Zkus zavřít některé radiátory a ono se to možná spraví.“
Prapodivná rada, ale v nouzi každá rada dobrá. Zatahuji radiátory a po chvíli, světe div se, se jeden radiátor začíná nahřívat. Paráda.
„Díky, ten jeden už zase topí,“ s věčností v hlase telefonuji mému zachránci. „Ale ty dva další jsou pořád jako led. Zkouším je odvzdušnit, ale nic. Ani voda, ani vzduch.“
„Tak to by mohlo být zamrzlé,“ povídá taťka, „zkus to prověřit.“
Přemýšlím, jak poznat zamrzlý radiátor a tu si uvědomuji, že mám mocnou zbraň. Termokameru!
Namířím na kus trubky a na displeji vidím skoro -2°C. Mám to.
Vidina večera v teple domova se rozplynula. To se nemůže nechat jen tak, aby ještě neprasklo, mrazy se mají zase vrátit. Vyrážím domů pro teplomet. Cestou si půjčuji od bratra ze sboru ventilátor.
Dalších několik hodin jsem rozmrazoval a díky termokameře jsem našel ještě jedno zamrzlé místo. Bylo k půlnoci, když jsem dílo dokonal.
Rozmraženo jest, radiátory topí. Hurá…
Ležím v posteli a přemýšlím, že někdy je to s námi stejné. V domě bylo teplo, ale některé radiátory netopily. Možná jsme aktivní, důvěřujeme Bohu, ale v některé oblasti jsme ochladli. Třeba už nečekáme změnu, na něco jsme rezignovali. Nebo jsme akorát přetažení a uhonění, a tak na nějakou oblast v životě nemáme sílu.
Někdy stačí trochu ubrat jinde a dá se to do pořádku, podobně jako se rozběhl ten jeden radiátor u nás na chalupě.
Jindy mohou být kořeny problému někde hluboko. Tak hluboko, že jen termokamera Ducha svatého ukáže, kde je problém, kde jsme zamrzlí. Skvělá zpráva je, že Bůh kromě termokamery vlastní také teplomet Boží lásky, která může pomoci naše srdce zase rozmrazit. Někdy si k tomu chce použít také bratra nebo sestru. Jako ventilátor pomohl teplometu s rozmrazováním, přímluvy, rozhovory a zájem dodávají našim životům energii.
Na nás je dovolit Bohu zkoumat naše nitro, naslouchat jeho verdiktu a také požádat své sourozence v Kristu, aby nám s případným rozmrazováním pomohli.
Tak ať nám to topí, ať doslova hoříme.

Komentáře jsou uzavřeny.