O Kuliferdovi

09.08.2017 | Tagy:

O KuliferdoviSlyšet jednu a tu samou audioknihu pětkrát během jednoho měsíce?

Když jsem ji kupoval, netušil jsem, že si ji děti zamilují tak moc. Audioknihu O Kuliferdovi, kterou namluvil sám autor – Luboš Pavel z Papyra.

Audioknihu jsem koupil, abychom během cesty na a z dovolené nemuseli poslouchat jiný evergreen našich děti – Logopedické pohádky. Neprozřetelně jsem se však o ní zmínil již dříve, takže když jsme na dovolenou vyráželi, začínali jsme ji poslouchat už podruhé 🙂

Kdo je vlastně ten Kuliferda, který tolik zaujal naše děti?

Je to hrášek, který se nechtěl uvařit v hrachové polívce, a tak seskočil na zem a zakutálel se pod kuchyňskou linku. Odtamtud se vydal na cestu po bytě, kde potkal ježka. Ježka v bytě? Naše děti (a koneckonců mne taky) zajímalo, odkud se v bytě vzal ježek, ale autor nás pěkně napínal. Chvíli trvalo, než se Kuliferda, a my spolu s ním, dozvěděli, jak to vlastně bylo.

Kuliferda se rozhodne, že ježkovi pomůže utéct zpátky do lesa, kam patří. Ale než se mu to podaří, zažijí spolu spoustu dobrodružství, poznají byt a také rodinu, která v něm bydlí.

Jako správná pohádka končí happyendem, ale autor nás nechává v napětí až do poslední kapitoly.

Když jsem pohádku poslouchal v autě poprvé, trošku jsem se bál, abych neusnul. Vypravěčův hlas je klidný a dovedu si představit, že bych pohádku pustil dětem před spaním (tam však většinou vyprávím své vlastní :-)). Nicméně poutavý příběh mi usnout nedovolil. A to ani při opakovaném poslechu.

Na pohádce oceňuji velmi zajímavý a netradiční příběh, vtipné a krásné hlášky a to, že se v ní čas od času najdou i dospělí. Třeba diskuze o módě na začátku sedmé kapitoly mi vždy vyvolá úsměv na rtech. Však posuďte sami.

Vtom vešel do ložnice tatínek. „Podívej,“ řekla mu s úsměvem. „Sluší mi?“ „Nó,“ zabručel tatínek, „já nevím.“ „Prosím tě, jak můžeš nevědět? Mám nové kalhoty. Chtěla bych vědět, jak v nich vypadám.“ „Ó, zdají se mi příliš široké.“ „Ale nepovídej, tohle se teď nosí. Je to indický styl. Jsou takové volné, cítím se v nich pohodlně.“ „Nó, tak si je nech,“ pokrčil rameny tatínek. „Ale sluší mi nebo ne?“ „Ne.“ „Jak to? Vždyť v obchodě, když jsem si je zkoušela, mi krásně slušely.“

Skvělou odpověď, kterou ji na otázku „Jak to?“ dal tatínek, si však už musí poslechnout každý sám.

Audiokniha má 14 kapitol a její poslech zabere 2 hodiny a 10 minut.


Obrázek ježka a Kuliferdy pod gaučem

Podtrženo, sečteno, audioknihu O Kuliferdovi mohu jen doporučit.

Naše Anička dokonce nakreslila i obrázek Kuliferdy a ježka, jak se schovávají pod gaučem, což je důkazem, jakou stopu pohádka v dětech zanechala.

Chcete-li pohádku trochu ochutnat, můžete si poslechnout ukázku.

Pohádka je k dispozici také jako tištěná kniha či e-kniha.

Komentáře jsou uzavřeny.