Výluka

24.08.2012 | Tagy:

Mám jeden zvyk nebo možná spíš zlozvyk – rád si čtu na záchodě. Včera jsme byli na návštěvě, kde mne v knihovně hostitelů zaujala kniha „7 návyků úspěšných teenagerů“. Nedalo mi to a když jsem si potřeboval odskočit, vzal jsem si s sebou milou společnost 🙂 Zaujala mne tam jednoduchá myšlenka, že existují dva druhy lidí – aktivní a reaktivní. Autor je rozlišuje podle toho, zda přebírají zodpovědnost za svůj život, za své reakce nebo se nechají určovat aktuálními okolnostmi.
Dnes jsem cestoval vlakem do Brna a těšil jsem se na to, že načerpám síly spánkem v rychlíku z Hranic do Brna. Sednu do vlaku, udělám si pohodlí a chystám se spát. Vtom přichází průvodčí a halasně mi zvěstuje, že z Kojetína do Brna budeme z provozních důvodů přepraveni autobusy. Provozní důvody, takže výluka. Ach ouvej. Sbohem klidný spánku. Hlavou se mi honí vzpomínky na to, kterak jsem jednou při podobné situaci jel vymrzlým autobusem, jindy se zase pekl v rozpáleném autobusu nebo musel poslouchat neustálé štěbetání mladých děvčat na školním výletě. Nálada poklesla a mne se vybavila včerejší kniha. Hm, typický reaktivní přístup. Nepříjemná změna okolností a automatický propad nálady. Rozhoduji se nenechat si kazit náladu a zaujmout aktivní stanovisko. A tak přemýšlím o tom, zda i dnes bude dálnice volná a do Brna se dostanu rychleji jako minule. Přece jen někdy je ten autobus výhodnější. A vůbec, do Kojetína je relativně daleko, tak proč se obrat o spánek blbou náladou, každá minuta spánku dobrá.
Pak jsem si vzpomněl na jeden biblický verš: „Za všech okolností děkujte, neboť to je vůle Boží v Kristu Ježíši pro vás.“ Mám děkovat nejen tehdy, když se mi daří ale i navzdory negativním okolnostem? Přesně tak, Bůh mluví jasně – za všech okolností. Poslechnout vyžaduje pěkně aktivní přístup k životu, takže Bože, díky za výluku, díky za malou lekci ohledně aktivního a reaktivního přístupu k životu.
Mimochodem, v autobuse jsem se vyspal, v práci jsem byl dříve než obvykle a ještě jsem mohl obdivovat řidiče, jak rychle se dokázal otočit s autobusem na placu plném kolejí a aut před brněnským hlavním nádražím.

Komentáře jsou uzavřeny.