Plenky budiž pochváleny

17.12.2010 | Tagy:


Ve své práci pracuji více hlavou než rukama a někdy se mi stane, že nad něčím přemítám pořád dokola a člověk pak už vidí spíše jen to, co vidět chce, než to co je. Moudří lidé doporučují, že v takovém případě je dobré od problému poodstoupit, získat odstup a že často přijde řešení samo… Nedávno jsem se přesvědčil, že je to pravda.
V práci jsem řešil jeden problém, naprogramoval jsem řešení a říkal si, že by to tak mohlo i fungovat. Napsal jsem si jednoduchý test a vypadalo to dobře. A protože jsem nad tím strávil už dost času, tak jsem večer zavřel notebook a šel se věnovat Staníkovi a něčemu v domácnosti. Když jsme Staníka uložili k spánku, tak jsem se zmocnil žehličky a vrhl se na hromadu plenek, které čekaly na poslední fázi koloběhu plenek v domácnosti. A jak se tak věnuji činnosti spíše mechanické než tvůrčí, najednou to bylo. Napadl mne scénář, ve kterém to mé řešení nebude fungovat. Když jsem dožehlil, ještě jsem doběhl k notebooku a fakt, plenky nelhaly, v jednom případě to nefungovalo…
Tak jsem druhý den vymyslel nové řešení, přepsal kus kódu a také předepsal nový test pro další fázi testování, aby se pořádně prověřilo, že tam není ještě nějaká krpa. A týden na to jsem si s úsměvem uvědomil, jak se mi vyplatilo žehlit pleny. Test odhalil problém v jiné části systému a v průběhu řešení tohoto problému se našly ještě další mouchy…
S trochou nadsázky můžeme zformuloval nové pravidlo úspěchu: „Chceš-li dobrý produkt míti, nech vývojáře pleny žehliti!“.

P.S. Malá nápověda pro bezdětné. Koloběh plen v domácnosti sestává z – umístění pleny na zadeček dítěte, ponechání pleny na zadečku po dobu nezbytně nutnou, odebrání použité pleny, v případě kakání zařadit ruční přeprání pleny za účelem odstranění zbytků stolice, usušení mokré pleny, vhození pleny do koše na prádlo, po nashromáždění dostatečného množství plen přemístění pleny z koše do pračky, donesení pracího prášku a jeho vsypání do pračky, nastavení správného programu (máchání navíc), zapnutí pračky, po skončení praní přendat plenu z pračky do lavoru či do koše, pověsit ji na balkón, zmrzlou a částečně usušenou plenu převěsit na sušák, sundat plenu ze sušáku a umístit na hromadu, vyžehlit plenu a dát ji na hromádku připravených plen. Tento koloběh plen se opakuje pořád dokola a různé fáze se modifikují dle aktuální situace a ročního období. Plenkám zdar!

Komentáře jsou uzavřeny.