Kalhotky XXL

23.09.2012 | Tagy:

Tipl bych, že většina těch, kdo zrovna čtou tento článek, ho má na sobě. Řeč je o spodním prádle, v naší kultuře celkem rozšířené věci. Před pár měsíci jsem četl na internetu, že oděvní firmy se zajímavým způsobem popasovaly s tloustnutím příslušníků západní civilizace. Že stále prodávají oděvy např. velikosti 36, ale že velikost 36 dnes a velikost 36 dříve se o dost liší. Zákazník je spokojen, že je pořád stejně šlank, ani netuší, že byl oklamán a výrobci a obchodníci počítají zisk. Zvětšíme střih a lidé budou žít v iluzi o své štíhlosti.

Ne každý to tak samozřejmě dělá, a nedávno jsem se setkal s obchodem, který razí trend naprosto opačný. Koupili jsme tchánovi košili velikosti XL a dokonce i mě byla malá, natož jemu. Je pravda, že Hanka výborně vaří, ale k XL jsem za ty čtyři roky manželství nedorostl, takže chyba nebyla rozhodně v mé postavě. Kromě takovéto košile tam měli i dámské spodní prádlo, které označením své velikosti budilo podezření. Byly to kalhotky sice označené XXL, ale v reálu odpovídaly spíše třicet šestce 🙂

Takže aby se v tom jeden vyznal. Jedni obchodníci prodávají malé zboží označené jako velké, jiní právě naopak. Svět obchodu nezměním, ale přemýšlím nad vlastním životem. Když tak přemýšlím o označení velikosti oblečení, napadají mne dvě oblasti života. Tou první oblastí je upřímnost. Nemám sklony sem tam přiohnout skutečnost, třeba abych vypadal v očích druhých lépe než je to ve skutečnosti? Ve světě obchodu se toto označuje slovy marketing a reklama (byť někdy přesněji klamavá reklama). V životě se totéž označuje slovem pokrytectví. Tou druhou oblastí je velikost postavy a velikost srdce. Byť pomalu ale jistě přibírám do objemu, není rozhodně mým ideálem skončit tak, že i skutečné oblečení XXL mi bude malé. Pokud však přemýšlím o velikosti srdce, měřeno schopností projevovat lásku, úctu, odpuštění, pak rozhodně toužím, aby rostlo k pořádnému XXL. Věřím, že na obojím – aby tělo nesměřovalo k XXL a srdce naopak ano – se dá s Boží pomocí pracovat. V obou oblastech mám co dohánět, ale jsem rád, že i kus látky mě zase nakopl o tom přemýšlet a pokusit se posunovat správným směrem.

Hamlet řešil otázku „Být či nebýt?“, pokud chceš taky řešit nějakou otázku, co tak „36 nebo XXL?“ 🙂

Komentáře jsou uzavřeny.