Předvánoční ledovka

03.12.2014 | Tagy:

„Tatí, tatí, pojď se podívat,“ volal na mne Staník a za ruku mne tahal k oknu. I Anička evidentně věděla, která bije, protože se také sápala k oknu a nadzvedávala žaluzie. Nechápal jsem co se děje, ale šel jsem k oknu. Podíval jsem se a pochopil. Vánoce přicházejí! Obě děti nadšeně ukazovaly první barevná světýlka, kterými někdo ověsil okno v protějším paneláku.

Vánoce přicházejí. První adventní svíce byla zapálena, ale novinové titulky i on-line reportáže ukazují, že Češi se nyní věnují jiným věcem. Neboť „Česko sevřela ledovka, potíže mají vlaky i tramvaje“. Tématem číslo jedna nejsou Vánoce, ale ledovka. Byl jsem se teď projít po čerstvě napadaném sněhu a rozhodně to byla velice příjemná procházka. Opravdu velký rozdíl oproti opatrné chůzi po ledovatém chodníku, které jsem se věnoval před zhruba 25 hodinami. Většina stromů je obalená tenkou vrstvou ledu. Jsem rád, že ta vrstva je tenká, a díky tomu stromy v naší oblasti až na drobné výjimky stojí tak jak mají. Ze zpráv i rozhovorů s kolegou odjinud vím, že jinde je to podstatně horší.

Ledovka. Zajímavý úkaz, který se nevyskytuje naštěstí moc často. Sledoval jsem ledem obalené stromy a přemýšlel o ledu. Když je ho trošku, tak je to krása. Ve svitu lamp vypadají stromy jako v pohádce. Když je ho moc, je to katastrofa. Zlomené stromy, uzavřené silnice, přetrhané dráty elektrického vedení, rozbitá auta a někdy i ztracené lidské životy. Vánoce přicházejí. Připomínáme, že kdysi dávno přišel Bůh na svět. Přišel na svět, aby prolomil ledy, které se nahromadily mezi lidmi a jím samým. Přišel na svět, aby postavil most mezi námi. Aby se vypořádal s ledovkou, která obalila lidská srdce.

Lidé vyhlížejí oteplení, neboť teplo dokáže rozpustit led, a tak zbavit silnice, auta, stromy a vše ostatní ledovky. Oteplení je super, ale nedokáže napravit škody, které ledovka napáchala. Když je strom zlomený pod tíhou ledu, oteplení ho zpátky nepostaví. Bůh je však jiný. On dokáže nejen přinést oteplení do vztahů, ale dokáže také uzdravit zlomená lidská srdce.

Vánoce přicházejí. Je to skvělá příležitost udělat něco s ledovkou, která mohla nepozorovaně obalit naše srdce. Je to příležitost prožít nejen prchavé ohřátí teplem plamene adventní svíčky, ale také příležitost prožít něco trvalého s Bohem i druhými lidmi. Využiji toho?

  1. Vítězslav
    03.12.2014 ve 20:02

    Ahoj Stáníku, s příspěvkem souhlasím :-

Komentáře jsou uzavřeny.