Nejlepší programátor

24.08.2011 | Tagy:

Před pár měsíci jsem si četl o Fabrice Bellardovi, kterému se podařilo naprogramovat emulátor procesoru x86 ve webovém prohlížeči. Díky tomu si můžete v prohlížeči spustit operační systém Linux. Říkal jsem si, že je to borec, fakt šikovný programátor.
Nedávno jsme slavili Staníkovy první narozeniny a znova jsem přemýšlel o tom, jak geniálně je to vymyšlené. Narodil se jako bezmocné miminko, které zvládalo akorát pití (a to jen s Hančinou velkou pomocí), křik, spánek a vyměšování. A to nedokonale, že se o každém úspěšném pokuse musel vést záznam. Nicméně časem se v tom zdokonalil a začal loadovat nové pluginy – koukání, rozpoznání obličeje, hlasu, pak obrácení se na břicho, zvedání hlavičky, plazení, chůzi kolem nábytku a mnohem mnohem více. Prostě se úžasně rozvíjí a stále se učí nové a nové věci a upevňuje ty už naučené.
Ve škole jsme se učili něco málo o umělé inteligenci a samoučících se systémech, ale řekl bych, že Staník je všechny strčí hravě do kapsy. V Bibli čteme tato slova krále Davida: „Tys to byl, kdo utvořil mé ledví, v životě mé matky jsi mě utkal. Tobě vzdávám chválu za činy, jež budí bázeň: podivuhodně jsem utvořen, obdivuhodné jsou tvé skutky, toho jsem si plně vědom. Tobě nezůstala skryta jediná z mých kostí, když jsem byl v skrytosti tvořen a hněten v nejhlubších útrobách země. Tvé oči mě viděly v zárodku, všechno bylo zapsáno v tvé knize: dny tak, jak se vytvářely, dřív než jediný z nich nastal.“ David, mocný král, vzdává chválu Bohu, který ho podivuhodně učinil. Já s ním souhlasím, opravdu jsme podivuhodně stvořeni, slovy z IT branže, geniálně naprogramováni. A musím uznat, že Bůh je fakt dobrý programátor – nejlepší jakého znám.

Komentáře jsou uzavřeny.