Kdo to přišel? – úvod

29.11.2015 | Tagy:

Už od léta jsme z médií zaplavováni zprávami o přílivu uprchlíků do Evropy. V této souvislosti se množí otázky po tom, kdo jsou ti lidé, kteří přicházejí? Jsou to uprchlíci? Ekonomičtí migranti? Nebo dokonce teroristé? Nejsou tito lidé ohrožením pro naši životní úroveň, nebo dokonce pro naši bezpečnost? Nebo pro nás budou nakonec požehnáním?

Poslední dobou na nás také začala útočit reklamní kampaň, kterou bychom mohli shrnout do sloganu „Vánoce jsou tady“. Dnes je první adventní neděle, ale vánoční ozdoby, nabídky neodolatelných dárků nebo vánočních slev jsou tady už nějaký čas. Vánoce. Advent. Některým lidem se vybaví stromeček, kapr, stres a shon. Jiným zase pohoda, delší čas s rodinou či přáteli. Další si připomínají, že se kdysi v Betlémě narodil dívce jménem Marie syn, kterému dali jméno Ježíš.

S touto zvěstí se nějakým způsobem setkáváme asi všichni. V obchodech, rádiích atd. se občas ozve některá známá píseň, třeba „Narodil se Kristus Pán“, „Jak jsi krásné, neviňátko“ nebo „Půjdem spolu do Betléma“. Jindy třeba narazíme na dřevěný nebo jiný betlém, ve kterém vidíme různé postavy, někdy zvířátka, ale téměř vždy jsou tam jesličky a v nich malé děťátko.

Zbývá otázka, co s tím obvykle děláme nebo co s tím uděláme letos? Přemýšlíme o tom, kdo to tenkrát, před více než 2000 lety, přišel? Zda je pro nás jeho příchod požehnáním, výzvou nebo dokonce ohrožením?

Chci vás tímto pozvat k sledování malého adventního seriálu, ve kterém chci přemýšlet nad tím, kdo to vlastně tenkrát přišel. Kdo je podle Bible ten Ježíš, jehož narozeniny si o Vánocích připomínáme.

Když se s někým setkáme, většinou je prvním zdrojem informací to, co o sobě dotyčný říká. Z médií víme, že mnoho těch, kteří v letošním roce přišli do Evropy, o sobě prohlásili „Já jsem Syřan“. Prohlásili to buď proto, že to je pravda, nebo pro zvýšení naděje na získání azylu. Janovo evangelium, jedna z biblických knih, která podává výpověď o Ježíši, obsahuje sedmero Ježíšových výroků „Já jsem…“. Těmito výroky Ježíš odkrýval svým současníkům něco o tom, kým je. Pojďme se společně zamýšlet nad tím, co o sobě Ježíš tehdy řekl. I pokud jste doposud s Janovým evangeliem nepřišli do styku, tak na Štědrý den, na konci tohoto miniseriálu, budete vědět, zda tato biblická kniha obsahuje nebo neobsahuje Ježíšův výrok „Já jsem Syřan“.

Přeji požehnaný adventní čas.

Komentáře jsou uzavřeny.