Dobře utajený jahodník

30.10.2015 | Tagy:

Jahodník„Šestnáct sazenic. Na každé volné místo jedna.“ Tak nějak zněla moje odpověď na otázku, zda chci nějaké jahody. Na naší zahrádce totiž několik rostlin uschlo, a tak mi tato nabídka přišla velmi vhod. Když jsem další den dorazil na zahrádku, pustil jsem se do práce. Nejprve jsem rozdělil sazenice, vybral ty nejhezčí a šel jsem sázet.

Vykopat díru, vložit jahodník, přihrnout hlínou. Vykopat díru, vložit jahodník, přihrnout hlínou. A tak pořád dokola. Na prvním záhonku to bylo takto jednoduché. Zato ten druhý! Tam bylo potřeba předřadit nový krok – vyplevat. Napřáhl jsem motyku, kopnul a ejhle … jahoda! K mému velkému překvapení se na mne po vytrhání plevele usmívalo několik rostlinek jahod. Nebyly velké, ale byly tam. A přitom nechybělo mnoho, abych je vytrhal spolu s tím plevelem. To by pak byla práce – vykopat jahody, abych mohl zakopat jahody 🙂

Díky tomuto překvapení mi pár jahod zbylo a mohl jsem je tak nasadit i na jiná místa, než jsem původně plánoval. Zatímco jsem sázel, musel jsem přemýšlet o jahodách a o životě. Není náš život někdy podobný těm jahodám? Něco máme, ale je to ukryto pod vrstvou jiných věcí, takže o tom už nevíme buď my sami, nebo aspoň naše okolí.

Třeba lásku. Někoho milujeme nebo ho aspoň máme rádi, ale pro všelijaké starosti a shony to už neumíme komunikovat. Takže se odcizujeme a ten druhý začíná o našem vztahu pochybovat. Někdo cizí by ani nepoznal, že patříme k sobě a něco mezi námi je.

Nebo cokoli jiného, co někde v hloubi duše skomírá. Uvadlé přátelství, vychladlá víra, mizivá naděje na změnu. Pokud jsme si vědomi, že něco dobrého v nás vadne, jednejme. Vytvořme prostor pro to, aby se ta věc mohla znovu projevit. Začněme projevovat lásku slovy či skutky. Zatelefonujme si nebo se navštivme. Začněme se modlit a hledat Boha. Soustřeďme se na dobré věci místo na špatné, učme se být vděčni. Takto může dojít k tomu, že utajený jahodník našeho srdce, ať už je to cokoli, zase obroste, vykvete a vydá plody. Jinak totiž hrozí, že ještě víc povadne a že ho vyhodíme, až budeme někdy trhat plevel. Vyhodíme ho, protože už ho nenajdeme. A to by byla škoda. Vždyť jahody jsou mňam!

Komentáře jsou uzavřeny.